Školy a zájem o bio

Jak se školy staví k používání biopotravin? Čeho se obávají? O které biopotraviny mají zájem? Na tyto otázky hledal odpověď průzkum zájmu, který na podzim 2009 vypracovala v rámci projektu Bioškoly agentura Factum Invenio.

Na území celé ČR analyzovala tržní příležitosti ve školních stravovacích zařízeních pro producenty biopotravin a také výchozí stav, zájem, možnosti a bariéry při používání biopotravin ve školách.

Dotazování proběhlo formou individuálních hloubkových rozhovorů u reprezentativního vzorku 683 rodičů dětí ve věku 3 –18 let (a dalších 442 rodičů v modelových krajích) a dále u 727 ředitelů škol a 700 vedoucích zaměstnanců školních jídelen.

Průzkum mezi bioproducenty zjišťoval zájem a možnosti podílu na projektu u těch dodavatelů, kteří jsou fakticky schopni produkty školám poskytovat – odpovědělo 129 bioproducentů.

Školy a bio – hlavní výsledky průzkumu

Mají školy o bio zájem?

  • Ano. 76 % ředitelů škol, které dosud pokrmy z biopotravin nenabízejí, se k jejich používání ve školní kuchyni staví pozitivně.
  • 20 % škol již biopotraviny využívá, byť jen v malém množství. Většina z nich je s nimi spokojena (85 %).
  • Školy mají zájem nejen o biopotraviny do jídelen, ale také do školních automatů a bufetů, tedy i o zpracované potraviny.

Čeho se školy obávají?

  • Cena – je považována za hlavní překážku zavádění biopotravin pro tři čtvrtiny škol.

Školy se nejčastěji obávají zvýšení ceny až o 50 %. Ve většině školních zařízení, které bio již používají, se však cena oběda zvýšila jen o 10 % a méně (a to i tam, kde se biopotraviny používají ve větším množství).

  • Školy mají také obavu z možných problémů s distribucí, nízkého povědomí o kvalitě biopotravin a omezeného sortimentu od dodavatelů.

Proč školy bio chtějí?
Pro většinu ředitelů a vedoucích školních jídelen jsou hlavními důvody k zavádění biopotravin do školního stravování:

  • Podpora tuzemských farmářů a rozvoje venkova
  • Snaha o zdravější stravu dětí
  • Snaha o uvědomělejší životní styl dětí

Co školy od svých dodavatelů požadují?

  • Kvalitní suroviny
  • Spolehlivost dodávek – bez výkyvů kvality a množství
  • Dobré ceny

Jaké produkty školy očekávají?

  • Nejvíce mají školy zájem o bio ovoce, zeleninu, mléko a mléčné výrobky. Mnoho škol by také rádo vařilo z bio masa, masných výrobků, brambor, luštěnin a obilných produktů. Poměrně málo škol by odebíralo bio nápoje, pečivo a ochucovadla.
  • Velká část škol, které mají o biopotraviny zájem, by je ráda viděla nejen ve školních jídelnách, ale také ve školních automatech či bufetech. Právě zde se mohou uplatnit výrobky, které nelze významněji využít při vaření v jídelnách.

Partneři