Krásně barevný, výživný a dobrý. V loupané a půlené podobě je navíc lehce
stravitelný. Hrách je součástí kulinární tradice naší země, v moderních
receptech se však uplatní stejně dobře jako v těch tradičních.
7 faktů
Zelený hrách a hrášek pocházejí ze stejné plodiny. Hrášek je nezralý plod a řadí se mezi zeleninu, hrách je plně zralý a většinou usušený plod, u kterého se nutriční vlastnosti změní natolik, že jej řadíme mezi luštěniny. Podobně je to u fazolí, které se konzumují jako luštěnina i jako mladé zelené fazolky.
Z hlediska nutričních vlastností má hrách podobné přednosti jako ostatní druhy luštěnin – vysoký obsah bílkovin (25 %), také hodně kyseliny listové a vysoký obsah minerálů. Oba druhy hrachu obsahují hodně vlákniny (více než 17 %) a naopak prakticky žádné tuky.
Zelený i žlutý hrách tvoří základ tradičních jídel mnoha kuchyní světa. Od 6. století se rozšířil v celé střední Evropě a po mnoho století patřil k nejběžněji konzumovaným potravinám. Byl levným zdrojem bílkovin a jedl se hlavně ve formě kaše.
Kromě běžného zeleného hrachu (který je celý a neloupaný) se prodává také půlený hrách zelený a žlutý. Oba jsou loupané, a proto dobře stravitelné. Nadýmavost luštěnin totiž z části způsobuje právě jejich slupka.
Loupaný a půlený hrách naopak nemůžete nakličovat, takže pokud chcete připravit například tradiční pučálku z naklíčeného a opečeného hrachu, použijte hrách celý.
Obecně proti nadýmavosti jakýchkoli luštěnin velmi pomáhá, když je budete konzumovat po menších porcích a často. Střevo si pak na nestravitelné oligosacharidy, které nadýmání způsobují, snadněji zvykne.
Zelený hrách je lehce nasládlý. Dá se uvařit na skus i doměkka, prakticky nikdy se však nerozvaří. Žlutý hrách se chová podobně a i po uvaření má krásně žlutou barvu. Je o něco moučnější a méně sladký než zelený hrách, chutí se přibližuje k cizrně. Z výživového hlediska se zelená a žlutá varianta prakticky nijak neliší. Žlutý hrách je méně běžný.
7 tipů jak ho použít
Základní příprava – půlený hrách se nemusí předem namáčet. propláchněte jej a vařte v osolené vodě 40–50 minut podle toho, jaké konzistence chcete dosáhnout. Solení se nebojte, není pravda, že luštěniny vařené v osolené vodě špatně měknou nebo se vaří déle.
Hrachová kaše je tradiční českou úpravou hrachu. Uvařte zelený nebo žlutý hrách podle základního návodu a poté jej s trochou vody, ve které se vařil, a trochou oleje rozmixujte a ochuťte solí, česnekem a lahůdkovým droždím, na ozdobu přidejte pořádnou porci smažené cibulky. K hrachové kaši je zvykem podávat uzeninu nebo tofu/tempeh, to už je však příliš mnoho bílkovin najednou. Proto ji servírujeme s opečenou zeleninou, viz náš recept na hrachovou kaši.
Krémovou polévku připravíte z obou druhů hrachu velmi snadno – do hrnce k podušené cibulce a česneku vsypte hrách, zalijte vodou a uvařte, přidejte majoránku, kmín a rozmixujte. můžete zjemnit trochou rostlinné smetany nebo ozdobit smetanou až na talíři. Podávejte s domácími krutonky. Hrách můžete přidávat i do hrstkové a zeleninové polévky.
Placičky a karbanátky se dají z hrachu připravit na nespočet způsobů, rozmixovaný uvařený zelený nebo žlutý hrách smíchejte s kořením či bylinkami, přidejte vajíčko a mouku, tvořte placičky a smažte dozlatova z obou stran (nebo potřete olejem a pečte v troubě). Skvělé jsou také bramboráčky ze žlutého hrachu a brambor doplněné skvělým a snadným kimči.
Šťouchané „brambory“ – v osolené vodě uvařte společně brambory a žlutý hrách, dejte tři díly brambor na jeden díl hrachu. Slijte a přidejte do kastrolu k osmahnuté cibulce, rozšťouchejte a podle chuti přidejte smetanu.
Sladké krémy ze žlutého hrachu – tento hrách je natolik neutrální, že výborně funguje i nasladko. 400 g uvařeného hrachu rozmixujte se 70 g arašídového másla, 4 lžícemi neutrálního oleje, podle chuti doslaďte kokosovým nebo agávovým sirupem. Podávejte např. ke svačině jako dip k pokrájenému ovoci.
Pražená pochoutka – hrách uvařený na skus smažte na oleji do křupava (10–20 minut), během smažení osolte, ochuťte lahůdkovým droždím, mletou paprikou, sušeným česnekem (nebo vaším oblíbeným kořením). Výborné samotné jako pochoutka, do salátů a do polévek místo krutonů.