Jižní Amerika byla v minulosti pro Tompkinse, nadšeného cestovatele, lyžaře a horolezce, cílem mnoha výprav. Když si uvědomil, že už nechce „vyrábět věci, které nikdo nepotřebuje", svůj podíl ve firmě Esprit (která tehdy dosahovala ročního obratu miliardy dolarů) v roce 1989 prodal a usadil se právě v Jižní Americe.
Spolu se svou manželkou a týmem zaměstnanců i dobrovolníků se začal věnovat ochraně přírody ve velkém. První půda, kterou v Jižní Americe koupil, byla opuštěná farma s plochou pralesa, které se nacházejí v jižní části Chile. V průběhu let získal další okolní pozemky a tak vznikl park Pumalín, která má dnes rozlohu 3 250 km2. V roce 2005 byl tento park, který je přístupný veřejnosti, vyhlášen přírodní rezervací.
Celkově Tompkins vede nebo vedl 11 projektů chráněných území. U dvou z nich se už podařilo dokončit proces vzniku národního parku a území byla předána do vlastnictví chilského, resp. argentinského státu.
Neproduktivní území doplňují území produktivní. V současné době Tompkins provozuje 17 ekologických farem. Často jde o pozemky, které byly zdevastované předchozí intenzivní zemědělskou činností. Na svých farmách usilují nejen o regeneraci půdy a maximální biodiverzitu. „To je oku lahodící zemědělská krajina, téměř umělecké dílo", říká Otakar Jiránek, ředitel firmy Country Life, který tyto projekty v Jižní Americe navštívil a na jehož pozvání pan Tompkins do ČR přijíždí.
Douglas Tompkins není jen nadšeným ekologem, ale i vizionářem, kam by naše současná přeindustrializovaná a přetechnologizovaná společnost ženoucí se do zkázy měla směřovat. Je propagátorem tzv. "Next economy", více na: http://tompkinsconservation.org/who_we_are.htm#prettyPhoto/0/.
Bližší informace o aktivitách Douglase Tompkinse a jeho organizací se můžete dozvědět na internetových stránkách:
www.tompkinsconservation.org
www.deepecology.org
www.theconservationlandtrust.org
Setkání organizuje Country Life, ve spolupráci s Creative Gate.
Vstup zdarma.
Fotografie: Otakar Jiránek