„Konvenční zemědělství kvůli intenzivnímu hospodaření velmi výrazně snižuje v půdě obsah humusu a voda tak po dešti rychle odtéká bez užitku,“ řekl Tomáš Zídek s tím, že problémem je zároveň používání těžkých strojů a chemických hnojiv. Touto kombinací pak vzniká v takzvaném podorničí utužená vrstva, která nepropustí vodu do spodních vrstev.
V tradičních oblastech zemědělství s nejúrodnějšími půdami, jako je Polabí, Poohří či Pomoraví, je podle dat z roku 2019 rozloha ekofarem mezi pěti až patnácti procenty celkové rozlohy zemědělské půdy. Dá se tedy říct, že mezi 85 - 95 % zemědělské půdy zde nezadržuje tolik vody, kolik by bylo možné, pokud by v ní bylo dostatečné množství organických látek.
„Je samozřejmé, že pro zadržování vody má význam i vysazování stromů a biopásů, vytváření malých rybníčků a mokřadů, ovšem orná půda s dostatkem organických látek je zcela zásadním faktorem,“ uzavřel Tomáš Zídek.
Poznatky o zadržování vody v půdě si experimentálně ověřila i ekofarma Country Life, kde díky dostatku humusu a organické hmoty v půdě nejsou problémy ani s bezzávlahovým pěstování takových druhů zeleniny, jako jsou třeba dýně hokaido.
Ekofarma společnosti Country Life produkuje obilí, ovoce a zeleninu v biokvalitě již od roku 1992.
---------------------------
Kontakt pro média:
Mgr. Lubomíra Chlumská,
tel.: 739 630 073,
e-mail: lubomira.chlumska@countrylife.cz