Jaký je vlastně rozdíl mezi bílou a celozrnnou moukou? Obilné zrno se skládá z vnějšího obalu, z vnitřní moučné části (endospermu) a z klíčku. Obal je zdrojem vitaminů, minerálů a vlákniny. Moučná část obsahuje hlavně bílkoviny (především lepek) a škrob. Klíček je opět bohatý na živiny, obsahuje vitaminy, minerály a také enzymy a nenasycené mastné kyseliny. Celozrnná mouka se vyrábí umletím celého zrna, zatímco bílá mouka vzniká umletím pouze vnitřní moučné části. Bílá mouka má sice delší trvanlivost, ale je zbavená velké většiny živin původně obsažených v zrnu. U celozrnné mouky je obzvlášť důležité, aby byla v biokvalitě - umělé pesticidy použité při pěstování totiž mají tendenci se ukládat právě v obalu zrna.
Mouky, krupice, strouhanka
Pšeničná mouka je v dnešní době nahrazována zdravějšími variantami. Ať už si přejete zůstat u této tradiční nebo ji chcete nahradit třeba moukou špaldovou či pohankovou, u nás si rozhodně vyberete.
Bioseriál
Proč vlastně
kupovat
BIO
-
Ekofarmáři - superhrdinové všedního dne
Co dělají ekofarmáři jinak, aby ochránili půdu, vodu a živé organismy? Proč stojí za to nakupovat biopotraviny? Podívejte se na videa z cyklu Ekofarmáři - superhrdinové všedního dne.
-
Jak na jedlý balkon ekologickým způsobem
Pravděpodobně jste stejně jako my toho názoru, že biopotraviny, tedy zemědělská produkce založená na přiroze-ném pěstování rostlin a chovu zvířat bez použití umělých chemických prostředků, je správné řešení pro naše zdraví, pro zdraví půdy a krajiny. Mnoho lidí však nemá žádnou vlastní půdu a jsou tak odkázáni pouze na profesionální pěstitele a producenty biopotravin. Zde jsou naše rady a doporučení, jak si můžete vypěstovat vlastní zeleninu ekologickým způsobem i doma na balkoně nebo za oknem v truhlíku.