Příběh Florame
Není žádná jiná oblast, která by byla s parfémy spjata tak pevně, jako je francouzská Provence. Tady se po staletí pěstují aromatické rostliny, ze kterých se získávají cenné éterické oleje. A když v 16. století přišla do Francie Kateřina Medicejská, která měla v oblibě parfemované kožené rukavičky, dala tu vzniknout celému novému odvětví – perfémařství.
Provensálské městečko Grasse se od začátku 20. století dokonce nazývá světovým hlavním městem parfémů. A právě v Provence se před 28 lety začal psát příběh firmy Florame. Michel Sommerard je nejen odborníkem na léčivé rostliny a éterické oleje. Je také propagátorem ekologického hospodaření. V 80. letech minulého století stál u zrodu ekologického zemědělství ve Francii a zároveň celé Evropě, na začátku 90. let se pak rozhodl začít v oboru podnikat – a tak s pěti bio éterickými oleji v nabídce založil Florame. Dnes jde o jednu z největších francouzských firem specializovaných na éterické oleje a další produkty – tedy kosmetiku, parfémy a vůně pro domácnost. Od začátku si ve Florame kladli vysoké nároky na kvalitu – všechny éterické oleje musejí být 100% čisté a v biokvalitě, také všechny ostatní kosmetické přípravky mají certifikát bio (Ecocert a Cosmos).
Velká část surovin ovšem nepochází z Provence, mnoho éterických olejů se vyrábí z exotických surovin pěstovaných po celém světě. Na všechny z nich se kladou stejné nároky – 100% biokvalita. Florame zároveň udržuje s pěstiteli a výrobci úzké vztahy, které rozvíjí na fair trade principech. Na Madagaskaru od roku 2008 realizuje projekt, v rámci kterého získává ylang-ylang, niaouli a geránium. U dalších plodin, jako eukalyptu nebo ravintsáry, je se sklizní ještě třeba počkat, než rostliny dostatečně dorostou.
Pana Sommerarda byste nyní našli právě na farmě na Madagaskaru, zatímco pokud zavítáte do Provence, zveme vás k návštěvě Institutu esenciálních olejů, výzkumného a zároveň osvětového centra v jednom. Můžete se tu projít botanickou zahradou plnou aromatických plodin nebo být svědkem parní destilace a výroby éterických olejů.
Centrum Florame v Les Condamines
Jak ve Florame vzniká vůně
Používání éterických olejů pro parfemaci kosmetických přípravků nebo pro provonění vzduchu samozřejmě není nic nového, praktikuje se tisíce let. Ve Florame však usilují o to, aby vytvořili plnohodnotnou protiváhu ke konvenčním parfémům a parfemovým složkám. Vyvíjejí proto moderní vonné kompozice. Základ každé vůně tvoří mistr parfumér, který sídlí kde jinde než v Grasse. Tento základ je tvořený éterickými oleji a květovými vodami a je 100% přírodní. Ve složení jej najdete jako Parfum (Fragrance). Základ je pak doplněný dalšími éterickými oleji, ve složení je najdete konkrétně vyjmenované. V žádném výrobku Florame se nevyskytují syntetické vonné složky.
Proč přírodní parfemace
Syntetické vonné složky jsou většinou levné a snadno dostupné. Mají větší výdrž a také tu je k dispozici mnohem širší paleta vůní – asi 3000 syntetických druhů oproti necelým 300 přírodním. Prakticky každý dnešní parfém či toaletní voda proto syntetické vonné složky obsahuje. Značky, které se v tomto oboru bez umělých vůní obejdou, můžete spočítat na prstech jedné ruky. Podobně jsou na tom vůně pro domácnost. Vonnou svíčku bez syntetických vůní prakticky nejde najít. Parfemace, ať už u kosmetiky, drogerie, parfémů nebo jiných ovoněných produktů je přitom doslova tajuplný hrad v Karpatech. Každý ví, že tam je, ale nikdo o ní vlastně neví nic určitého. Vonná kompozice daného výrobku se totiž považuje za obchodní tajemství a výrobce ji ve složení může označit pouze jako Parfum (Fragrance). Syntetické vonné složky přitom mohou vyvolávat alergické reakce a některé z nich jsou podezřelé z toho, že fungují jako endokrinní disruptory, tedy že narušují hormonální rovnováhu v těle. To neznamená, že přírodní vůně alergickou reakci vyvolat nemůže. Pokud však netrpíte přecitlivělostí na nějaký konkrétní éterický olej, můžete si s Florame dopřát krásné vůně. A nemusíte tak do svého života a domova vnášet žádnou další zbytečnou chemii.