V zimě k nám přichází různá nachlazení, bolesti v krku, rýmy a kašle častěji než v jiných obdobích roku. Možná za to může nedostatek slunce, nízké teploty, vysoká vlhkost vzduchu, tlak na pracovní výkony nebo tohle všechno dohromady. Každopádně, pokud člověk cítí, že na něj „něco leze“, je přesně ten správný čas obrátit se k síle rostlin a sáhnout po přírodních přípravcích. Skvělou přírodní volbou pro prevenci a léčení nachlazení jsou éterické oleje.
Co jsou éterické oleje?
Éterické oleje jsou vonné látky, které se získávají z rostlin. V rostlinách plní tyto oleje spoustu důležitých funkcí, například lákají opylující hmyz nebo chrání rostlinu díky svým antibakteriálním, antivirovým a protiplísňovým složkám.
Důležitým průkopníkem současné vědecky orientované aromaterapie byl lékař Jean Valnet, který v první polovině 20. století testoval účinky éterických olejů při ošetřování vojáků ve válce v Indočíně. Byl zastáncem používání éterických olejů v medicíně a publikoval na toto téma množství knih.
Dnes máme k dispozici metody, pomocí kterých umíme zjistit přesně složení éterických olejů a zkoumat jejich léčebné účinky na organizmus.
Jaké éterické oleje jsou nejvhodnější na nachlazení?
Éterických olejů existuje několik tisíc, těch nejznámějších je kolem padesáti. Proti nachlazení je vhodné využívat přípravky, které mají antivirové působení, jelikož většina nachlazení je právě virového původu. Jedním z olejů, který má velmi silné antivirové účinky, je olej ravintsara.
Ravintsara
V naší firmě se jedná prakticky o legendu – náš ředitel Otakar Jiránek prohlašuje, že za dlouhé roky bez viróz vděčí právě tomuto oleji. Ravintsara se získává z listů a kůry stromů zvaného kafrovník lékařský, konkrétně z varianty rostoucí na Madagaskaru.
Ravintsara se dá užívat několika způsoby:
- smíchat se lžičkou medu a pomalu polykat
- rozmíchat v hydrofilním oleji (nebo mléce či medu) a udělat si olejovou koupel
- masírovat hrudník, ramena a krk
Moje zkušenost je, že když cítím, že mě pobolívá v krku, nakapu si olejíček na prst a potřu si s ním zevnitř tváře a spodní patro. Po několika aplikacích bolest ve většině případů odezní.
Další oleje s antivirovými účinky jsou tea tree, tymián, levandule, skořice a eukalyptus radiata, které se dají využít obdobně jako ravintsara. Jejich primární využití je ale jiné, ravintsara se nám jeví proti nachlazení jako nejúčinnější.
Směsi éterických olejů na nachlazení
Éterické oleje se dají užívat buď samostatně, nebo ve formě směsí. Jean Valnet v roce 1960 vyvinul a testoval receptury na směsi éterických olejů určených pro běžné neduhy. Devět z nich se stále s obrovským úspěchem používá. Jedna z nich, Climarome, je obzvláště vhodná pro prevenci a léčbu nachlazení.
Climarome
Climarome je směs pěti éterických olejů v alkoholu. Obsahuje levandulový, niaulli, borovicový, mátový a tymiánový olej.
Climarome se dá užívat přímo mnoha různými způsoby:
- nastříkat na kapesník a inhalovat
- vmasírovat na hruď a ramena
- nakapat na polštář
Climarome při nachlazení používám nejraději tak, že jej nastříkám na polštář a na kapesník a inhaluji. Podle mojí zkušenosti krásně uvolní krk i dutiny a lépe se dýchá.
Odarome
Odarome je další směsí od Jeana Valneta, obsahuje levandulový, tymiánový a rozmarýnový olej. Odarome je skvělý na dezinfekci vzduchu – akreditovaná laboratoř, specializovaná na mikrobiologické analýzy potvrdila, že po hodině používání si Odarome poradil se 40 % mikrobů v místnosti, po čtyřech hodinách s více než 60 %.
Odarome tedy doporučujeme přidat při léčbě nachlazení do aromalampy nebo elektrického difuzéru a nechat jím provonět domácnost. Je tu šance, že díky tomuto opatření se nachlazení u ostatních členů rodiny nemusí vůbec projevit anebo může být zastaveno hned v počátcích.
Doporučení k výběru a užívání éterických olejů
Pokud cítíte, že to je pro vás a že byste éterický olej ravintsara či směsi Climarome a Odarome rádi při prevenci a léčbě nachlazení vyzkoušeli, je to skvělé. Určitě ale mějte na paměti, že se jedná o velmi silné preparáty a je dobré k nim mít respekt, při nevhodném zacházení nebo příliš vysokých dávkách se může objevit podráždění či v krajním případě vyvinout alergie.
Pro maximalizaci terapeutického účinku určitě doporučujeme vybírat pouze kvalitní éterické oleje od prověřených výrobců nejlépe v biokvalitě. Byliny, květiny a jiné rostliny, které slouží k výrobě éterických olejů, se v konvenčním zemědělství běžně stříkají různými druhy pesticidů. My využíváme francouzské bio éterické oleje Cosbionat Docteur Valnet. Receptury pochází přímo z rukou Jeana Valneta a jedná se o 100% přírodní čisté oleje v biokvalitě.
Kde koupíte?
- Nechat si poradit, vše osobně vyzkoušet a nakoupit můžete v naší prodejně bio a přírodní kosmetiky v Liliové ulici 11 na Praze 1.
- Všechny zmiňované éterické oleje pořídíte také u nás na e-shopu.
- Žádejte ve specializovaných prodejnách a e-shopech bio a přírodní kosmetiky, biopotravin a zdravé výživy po celé ČR.