V obchodech se dají koupit desítky druhů rostlinných olejů, které se mohou použít v péči o pleť. Vždy vybírejte ty zastudena lisované a v biokvalitě – nezapomeňte, že ořechy, semínka a další plody, ze kterých se oleje vyrábějí, pocházejí z rostlin, které mohly být chemicky ošetřeny stejně jako kterékoli jiné plodiny.
My jsme se zaměřili na oleje, které splňují všechna tato kritéria a navíc pocházejí z konkrétního a důvěryhodného zdroje. Jde o biooleje, které ve své lisovně na jihu Francie vyrábí rodinná firma Emile Noël. Z jejich lisovny odcházejí do světa oleje Emile Noël, určené primárně ke kuchyňskému použití, a oleje Emma Noël. Na rozdíl od Emila žádná Emma v rodině Noëlů nikdy neexistovala. Je to označení, které si vybrali pro oleje a přípravky z nich vyráběné, které jsou určené k péči o pleť a vlasy. Všechny jsou tedy bio, zastudena lisované a některé mají také certifikaci fair trade. Mají uzávěr uzpůsobený pro snadné a šetrné dávkování.
Oleje jsou ty nejkoncentrovanější přípravky, jaké můžou být. V tubě krému nebo lahvičce pleťového mléka pořizujeme vlastně emulzi oleje a vody. Proč kupovat vodu? Kupte olej a vodu si vezměte z vodovodu (nebo odjinud). To je samozřejmě trochu nadsázka, v kosmetických přípravcích můžou být přidány ještě další látky, ale v zásadě to platí.
Jak oleje používat
- Na pleť
Vždy nanášejte olej na vlhkou kůži (pokud byste ho dali na suchou, nevstřebá se, zůstane ležet na pleti, a ta bude umaštěná). Buď nanášejte na umytou a jen lehce osušenou pokožku, nebo v dlani smíchejte pár kapek oleje s trochou vody a rozetřete na pleť. Na ošetření obličeje stačí 2–5 kapek. Po vstřebání oleje by pokožka měla být hebká a měkká, nikoli však mastná. - Na tělo
Podobně jako na obličej. Nejlepší je nanášet olej hned po sprchování nebo koupání. - Na vlasy
Ve vlasových zábalech oleje fungují nejlépe v kombinaci s dalšími složkami – syrovým vejcem (nebo jen žloutkem), medem, tvarohem/jogurtem. Vlasy namočte (nemyjte) a naneste do nich zábal, případně samotný olej. Pro zvýšení účinku drže vlasy v teple – zabalte je do potravinářské folie a pak do ručníku. Nechte působit nejméně půl hodiny, ale klidně několik hodin. Poté vlasy umyjte běžným způsobem a můžete také použít kondicionér jako obvykle. Pokud budou vlasy po umytí mastné, znamená to, že jste použili příliš mnoho oleje (vlasy by měly vše vsáknout) nebo že vaše vlasy nepotřebují tak intenzivní péči. Může to však být i tím, že potřebujete jiný druh oleje. Olejem můžete také ošetřovat konečky – rozetřete olej v dlaních a vetřete do umytých a ručníkem vysušených vlasů. Dávkujte velmi opatrně, začínejte třeba i jen s jednou kapkou. Suchým, krepatým a kudrnatým vlasům však svědčí i větší množství oleje.
Mandlový olej
Jestli je některý olej univerzálně dobrý pro všechny a na všechno, je to podle nás mandlový olej. Snese ho i ta nejcitlivější pokožka, bez obav ho tedy použijte pro ošetření miminek. Nedráždí, vyživuje, zhebčuje pleť. Hodí se také pro suchou, stárnoucí pleť, ale hodně naředěný vodou je dobrý i pro tu normální a smíšenou. Je vynikající i na ošetření celého těla a k přípravě vlasových zábalů. Při masáži se vstřebává středně rychle, a proto je k masáži vhodný. Mandlový olej Emma Noël a mandlový olej Emile Noël jsou oba zastudena lisované a bio. Ten první nám připadá jemnější, proto se víc hodí např. na ošetření obličeje, ten druhý si však pravděpodobně vyberete, pokud oleje potřebujete víc (na masáže).
Olej z růže vinné
Olej získávaný z šípků růže vinné (proto ho často najdete i pod názvem šípkový olej) má vysokou schopnost regenerovat pleť – nejvyšší ze všech rostlinných olejů. Pomáhá při hojení a vyhlazení jizev (nových i starších), na popáleniny, pigmentové skvrny a strie. Pomáhá i proti vráskám, vyhlazuje je a celkově pomáhá udržet pleť hebkou a pružnou. Tato účinnost byla prokázána několika klinickými studiemi a je dána obsahem vitaminu A a C. Ty se i v běžné kosmetice používají do přípravků proti stárnutí – urychlují totiž obnovu kožních buněk. Olej je spíš mastnější a těžší, pokud vám tato vlastnost nevyhovuje, můžete ho ředit jiným druhem oleje (např. meruňkovým), jeho účinnost zůstane zachována. Olej Emma Noël má téměř neznatelnou ořechovo-peckovou vůni.
Lískooříškový olej
Tento olej s typickou vůní lískových oříšků je – možná překvapivě – vynikající nejen v kuchyni, ale i pro kosmetické použití. Není řídký, spíš naopak, ale velmi snadno a rychle se vstřebává a nezanechává mastný film. Přitom pleť vyživuje do hloubky. Skvěle funguje na normální, smíšenou, mastnou i aknózní pleť. Bez problému ho však snese i citlivá a dětská pleť. Nehodí se pro delší masáže, ale díky své schopnosti pronikat hluboko do pokožky dobře poslouží jako nosný olej pro éterické oleje, které chcete aplikovat formou krátké masáže. Funguje dobře i jako vlasový zábal. Lískooříškový olej od Emma Noël i kuchyňský lískooříškový olej od Emile Noël jsou identické, oba jsou zastudena lisované, bio a fair trade (Tunisko). Větší balení od Emile Noël je cenově výhodnější a doporučujeme jej zvolit, pokud plánujete používat olej např. i na vlasové zábaly. Naopak při použití místo pleťového krému se vám bude špatně dávkovat.
Avokádový olej
Olej lisovaný z dužiny avokáda má lehce zelenou barvu, která je dána obsahem chlorofylu. Po otevření se barva oleje po čase mění na nahnědlou. Avokádový olej se podobně jako arganový olej doporučuje spíše pro zralejší a sušší pokožku, prospívá i unavené pokožce a té, která byla vystavena slunci. I avokádový olej je dobrou volbou pro ošetření obličeje v zimě a ve větrném počasí. Avokádový olej při masážích proniká poměrně hluboko, proto je vhodný jako nosný olej pro éterické oleje, ale kombinuje se často s nějakým lehčím olejem. Avokádový olej Emma Noël má jemnou avokádovou vůni, je bio a fairtrade (země původu Keňa). Pokud avokádový olej používáte i při vaření nebo pokud ho potřebujete větší množství (např. pro masáže), klidně kupte avokádový olej od Bioplanète, vůně i konzistence je stejná, i on je bio a fair trade.
Arganový olej
V poslední době jeden z nejvíc ceněných olejů, nejen pro přípravu pokrmů, ale právě především v kosmetice. Lisuje se z plodů stromu argánie trnitá, jejíž výskyt je omezen prakticky jen na jediné místo na světě – jihozápadní Maroko. Je proto vzácný a také drahý. Arganový olej vyhovuje vysušené, stárnoucí nebo sluncem poškozené pleti – intenzivně ji zvláčňuje a regeneruje. Pro normální nebo smíšenou pleť bude pravděpodobně příliš výživný, ale např. v mrazivém počasí může být ideální. Pro ještě větší regenerační účinky zkombinujte arganový olej půl napůl s šípkovým olejem. Arganový olej se hodí i na suché vlasy – použijte kapku či dvě do konečků vlasů. Každý arganový olej, který koupíte v prodejnách, voní trochu jinak. Některé mají oříškovou či oříškovo-olivovou vůni, u jiných najdete jen náznak vůně a některé svým aroma asociují spíše hnůj. Ty poslední jsou jediné, kterým se vyhněte – jde pravděpodobně o starý nebo nevhodně skladovaný olej. Jinak se vůně arganového oleje může lišit podle sezony (méně deště = silnější aroma) a způsobu zpracování. Silně vonící oleje se někdy filtrují, profil mastných kyselin i obsah antioxidantů zůstane zachován, jen aroma se díky tomu zjemní. Olej Emma Noël patří k těm, které mají prakticky neznatelné aroma. Je zastudena lisovaný, bio a fair trade. Pozor, nezaměňujte s arganovým olejem Bioplanète. Ten je vyrobený z praženého arganu a má tedy výrazné aroma pražených oříšků.
Kokosový olej
Jeden z nejvíce multifunkčních olejů - v kuchyni se hodí na smažení nebo třeba na přípravu krémů a polev. V koupelně jej pak využijete na vlasy i tělo. Kokosový olej je osvědčený jako zábal na vlasy, v arabském světě a v Asii jej používají ženy i muži. Vetřete do pokožky hlavy i do celé délky vlasů, nechte působit zhruba půl hodiny a pak vlasy umyjte. Masky můžete opakovat každý týden. Olej můžete použít i místo vašeho tělového krému - velmi dobře se vstřebává a nezanechá mastný film. Poradí si s popraskanou kůží například na loktech či chodidlech. Používejte jej i jako pomádu na rty, zvláční je, v létě je ochrání před slunečními paprsky a v zimě před mrazem. A nakonec kokosový olej dobře funguje i jako lubrikant a jako takový je běžně používán. Kokosový olej je k mání v panenské podobě a dezodorizovaný, oba mají stejné vlastnosti, jen ten druhý je bez vůně.
Meruňkový olej
Tento olej se vyrábí z meruňkových pecek, proto čistý za studena lisovaný olej voní právě po peckách (meruňkový olej vonící po meruňkách musel být nějakým způsobem parfemován). Je lehčí a dobře se vstřebává. Vyhovuje i té nejcitlivější pleti, a proto ho můžete používat jako lehčí variantu mandlového oleje – pro miminka a děti, pro jakoukoli pleť včetně té citlivé, je opravdu univerzální. V masážích je používán k ředění těžších olejů, samotný se k masírování nehodí, příliš rychle se vsakuje