Co se v článku dozvíte:
Pohanka – mnoho podob i použití
Proč v zimě zařadit pohanku
3 podoby pohanky
5 skvělých nejen zimních jídel s pohankou - videorecepty
Kurkuma pro zimní zahřívací nápoje
Jak připravit zlaté mléko alias kurkuma latté
Zahřívací zázvor
Dýňový nápoj - recept
Pohanka – mnoho podob i použití
Pohanka zahřívá, obsahuje mnoho cenných živin a naopak žádný lepek – je to hotová zimní královna. Koupit ji můžete v různých podobách, vybrat si tak může každý.
Proč v zimě zařadit pohanku
Z nutričního hlediska se pohanka považuje za velmi kvalitní potravinu, obsahuje velké množství hodnotných bílkovin, hojně se v ní nachází i vláknina, a to oba druhy, rozpustná i nerozpustná, obě jsou přitom důležité pro zdraví střev. Pohanka je však výjimečná hlavně obsahem rutinu (vitaminu P). Ten zvyšuje pružnost cév a posiluje jejich stěny, tím je chrání proti popraskání. Rutin však umí ještě víc, patří mezi rostlinné flavonoidy, které jsou známé pro své antioxidační působení. Má tedy celkově prospěšný vliv na zdraví a imunitu.
3 podoby pohanky
Tak jako i jiné obiloviny, najdete pohanku v různých formách. Představíme vám tři, se kterými jednoduše vykouzlíte spoustu skvělých a nutričně hodnotných jídel. A to nejen slaných, pohanka totiž výborně funguje i ve sladkých pokrmech. Její lehce zemitá a oříšková chuť v nich působí zajímavě.
- Pohanka kroupy – jsou semena pohanky zbavená tvrdé nepoživatelné slupky. Po uvaření se zachovává tvar. Dobře funguje jako příloha, do jídel typu rizoto, do zapečených jídel a nákypů nebo jako zavářka do polévky. Můžete ji také použít na přípravu dortových korpusů a náplně do plněných paprik nebo rajčat. Tip: Uvařené kroupy dejte zamrazit, můžete pak po troškách přidávat do polévek, do kaší...
- Pohanka lámanka – to jsou nalámané pohankové kroupy. Po uvaření má lehce kašovitou konzistenci. To ji předurčuje k použití v takových pokrmech jako slaná nebo sladká kaše nebo pudink. Výborná je i v dortových korpusech, pomazánkách a placičkách nebo sekané.
- Pohankové vločky - jsou skvělým a snadným způsobem, jak do jídelníčku dostat pohanku, která jinak mnoha lidem nechutná. Vločky totiž mají vcelku neutrální chuť. Použití je nesmírně rozmanité - při přípravě kaší a granoly, do karbanátků, do těst při přípravě chleba, muffinů nebo lívanců, do pomazánek. Nebo jednoduše vhoďte trochu vloček do polévky jako zavářku či rozmixujte ve smoothies.
5 skvělých nejen zimních jídel s pohankou
Bramboračka
Pohanka se do bramboračky perfektně hodí, nemusíte pak ničím jiným zahušťovat. Na 4 porce stačí 50 g pohankových krup, vařte spolu se zeleninou a bramborami. Díky pohance bude polévka vydatná a hustá. Pohanka se však hodí i do jiných polévek, hlavně kulajdy nebo rajské.
Kaše naslano
Do kaše naslano přidávejte třeba sušená rajčata, smaženou cibulku, špenát, houby, ochucujte pepřem a/nebo libovolnými bylinkami. Do slaných i sladkých kaší pak přidávejte semínka a drcené oříšky.
Jídla typu rizoto
Pohanku kombinujte se stejnými surovinami jako v kaších naslano. V našem kroupotu jsme použili sušené houby, jinak můžete samozřejmě použít jakékoli houby čerstvé. Lehce zemitou chuť pohanky dobře podtrhuje tymián a česnek, chuť pokrmu pak můžete zvýraznit lahůdkovým droždím.
Chilli
Kdo by řekl, že v takovém pokrmu bude pohanka fungovat také. Náš recept určitě vyzkoušejte, odměnou vám bude šmrncovní a výborný pokrm. Toto chilli je poměrně pikantní, ve spojení s avokádem a zakysanou smetanou však tvoří vyváženou kombinaci chutí. Zastudena chilli výborně poslouží jako dip.
Lívance
Hrst vloček obohatí těsto při přípravě chleba, rohlíků, muffinů naslano i nasladko nebo právě třeba lívanců. Podobně můžete používat i jakékoli jiné vločky.
Kurkuma pro zimní zahřívací nápoje
Blahodárné účinky kurkumy znali a používali už ájurvédští učenci. Kurkuma působí silně protizánětlivě, antivirově, antibakteriálně. Je také silným antioxidantem. I proto se již dlouho používá nejen v kořenicích směsích, ale také při přípravě zlatého mléka (golden milk). Tento nápoj se dnes nazývá kurkuma latté. V chladném nebo sychravém počasí vás krásně prohřeje a když ho náležitě vytuníte, může být i vysloveně lahodný. Připravit ho můžete z čisté kurkumy nebo z namíchané směsi od Sonnentoru, přímo určené pro přípravu tohoto nápoje.
Jak připravit zlaté mléko alias kurkuma latté
Základní příprava - lžičku kurkumy rozmíchejte ve 250 ml rostlinného nebo kravského mléka, přiveďte k bodu varu a takto za stálého míchání zahřívejte asi 5 minut. Pro dobrou vstřebatelnost látek v kurkumě je dobré již na začátku přidat špetku černého pepře.
Vylepšení pro lahodný a luxusní výsledek - nápoj můžete ochutit přidáním sušené vanilky (máme ji i bio), skořice nebo zázvoru. Pro krémovější výsledek v nápoji rozmíchejte lžičku kokosového oleje nebo másla. A jestli si nápoj chcete dosladit, výborně se k tomu hodí javorový nebo kokosový sirup. Dobrou chuť!
Zahřívací zázvor
Když je řeč o nápojích, které v zimě příjemně zahřejí, nelze zapomenout na zázvor. Jeho schopnost prohřát tělo a rozproudit metabolismus nemá konkurenci. Každý zná zázvorový čaj, kdy se jednoduše přelije vroucí vodou pár lžiček nastrouhaného zázvoru nebo pár plátků zázvoru. Můžete to však zkusit i jinak, třeba se zázvorovým čajem s citronem a dalším zahřívacím kořením od Sonnentoru anebo vyzkoušejte šikovný zázvorový sirup od Hollingeru - stačí zalít horkou vodou v poměru 1:7 a máte zázvorovou horkou limonádu hotovou.
Dýňový nápoj
S dýní hokaido umí zázvor zářit v tomto příjemném podzimně-zimním nápoji. Osladit si jej opět můžete javorovým sirupem, dochucení skořicí nebo vanilkou nápoj posune na novou úroveň. Dýňový nápoj je stejně dobrý studený i horký (stačí mléko před mixováním ohřát).