Popis
Cizrnový kuskus je vhodný pro celiaky i vegany, neobsahuje lepek ani produkty živočišného původu. Nemusíte ho vařit, stačí jej zalít stejným množstvím vody a nechat pod pokličkou 5 minut dojít, možno mezitím párkrát vidličkou prokypřit.
Využití:
- příloha - místo klasických těstovin můžete použít tuto exotičtější a bezlepkovou variantu, nebojte se kuskus kombinovat i s luštěninami
- rizoto - kuskus smíchejte se svou oblíbenou zeleninou, tofu nebo houbami
- saláty - kuskus dobře chutná i s čerstvou zeleninou a může tak být svěžím letním jídlem (recept na salát s červenou čočkou naleznete zde
- kuskusovník - příklad, jak kuskus zapéct, najdete v časopise Dobroty zima 2014-15 na str. 10
- zavářka - v polévce kuskus dobře funguje jako klasická zavářka
- nasladko - se sirupem, ovocem, oříšky a se smetanou vytvoříte z kuskusu i chutné sladké jídlo, náš recept zde
- kuskus s pečenou dýní a cizrnou - recept naleznete na našem webu zde
- kuskus s grilovanou zeleninou - recept naleznete na našem webu zde
Jméno kuskus je převzaté z arabštiny, jedná se totiž o tradiční severoafrické jídlo. Postupem času se rozšířilo do celého světa. Kuskus je spařená a do kuliček tvarovaná krupice. K jeho výrobě se používá pšenice, proso i ječmen. Často je zaměňován s bulgurem, bulgur ale není z krupice, nýbrž z pšeničných krupek.
Cizrna neboli římský hrách se získává z rostliny s názvem cizrna beraní. Domestikována byla před 7000 lety v oblasti kolem Turecka a Sýrie. Dnes se převážně pěstuje a používá v Indii. Plodem rostliny je lusk s až deseti kulovitými semeny nažloutlé barvy.
Složení
Cizrnová mouka. Může obsahovat stopy lepku, arašídů, sóji, skořápkových plodů, hořčice a sezamu.Skladování
Skladujte v suchu a chladu. Nevystavujte přímému slunečnímu záření.