Jak vyrobit domácí ořechové nebo semínkové máslo
Je to extra jednoduché, stačí dodržet pár jednoduchých doporučení. Můžete zkusit všechny druhy – slunečnicové, sezamové, mandlové, kešu, dýňové, pekanové, z vlašských ořechů i tradiční arašídové (tady zvažte, jestli kupované nebude lepší – je k dispozici v biokvalitě, zatímco arašídy samotné v biokvalitě prakticky nejsou k dostání).
U doma vyrobených másel je jen potřeba počítat s tím, že se vám možná nepodaří docílit tak jemné konzistence, jako má máslo kupované (to bývá např. u mandlového).
- Mixovací nádoba – jestli máte malou sekací nádobu (na bylinky apod.), použijte ji. Pokud se budete snažit umixovat máslo ve větším mixéru, budete muset použít větší množství ořechů (aspoň 200–300 g).
- Předem opražit – ořechy i semínka se pak budou snadněji mixovat a máslo bude voňavější. Pražit můžete na pánvi nebo v troubě. Na pánvi připravíte spíš menší množství, jde o ekologicky úspornější variantu, ale hůř se zde kontroluje teplota. V troubě připravujte buď velké množství, nebo využijte toho, že máte horkou troubu od přípravy jiného pokrmu. Pánev – pražte na suché pánvi při nižší/střední teplotě (cca 2 či 3 na stupnici 1–6) a pravidelně promíchávejte. Trouba – rozprostřete ořechy/semínka na plech a vložte do trouby vyhřáté na 160 °C. Podle velikosti a podle toho, jak hodně chcete ořechy/ semínka nechat opražit anebo třeba jen rozvonět, je tam nechte 5–20 minut. Pro výrobu másla stačí 10 minut i v případě velkých ořechů (např. vlašských).
- A můžete mixovat – ještě teplé ořechy či semínka umixujte, v průběhu mixování budete možná muset stěrkou stírat hmotu ze stran nádoby.
- Do lednice – jestliže ho nepoužijete ihned, skladujte máslo v uzavíratelné nádobě v lednici. Pokud se dříve nesní, vydrží tam bez problémů několik týdnů.
A jak je v kuchyni použít
Ať už domácí nebo kupovaná oříšková a semínková másla, existuje spousta možností jak je v kuchyni uplatnit.