Tuto skutečnost potvrzují i výsledky rozboru, který pro MF Dnes provedla laboratoř Ústavu analýzy potravin a výživy pražské VŠCHT (Vysoká škola chemicko-technologická). Z 18 testovaných vzorků jablek všechny kromě dvou obsahovaly zbytky pesticidů. Je přitom jedno, zda šlo o jablka česká nebo ze zahraničí, z obchodních řetězců nebo z trhů.
Jablka s nulovým obsahem pesticidů obě pocházela z ekologického zemědělství. Všechna jablka s pesticidy naopak pochází ze sadů, které se obhospodařují konvenčními metodami.
Je známo, že jablka patří k plodinám, které se ošetřují poměrně intenzivně, různé druhy postřiků se na ně aplikují patnáctkát i vícekrát za sezonu. Proto nepřekvapí, že většina jablek neobsahovala zbytky jedné či dvou látek, často šlo o pět, deset i více různých pesticidů. Maximum bylo 16 různých pesticidů u jednoho jablka, celkově se na jablkách našlo 34 různých pesticidů.
U žádné látky nebyl překročen zákonem povolený limit. Tyto limity se však stanovují samostatně pro každou látku. Odbornící se shodují, že jinou věcí je tzv. 'koktejlový efekt'. „I když jsou tyto látky pod limitem, nikdo neumí s jistotou říct, co dlouhodobá konzumace pro zdraví znamená. Některé pesticidy jsou neurotoxické, jiné ovlivňují funkci štítné žlázy, a když je látek se stejným mechanismem účinku víc, toxicita se sčítá a efekt může být výraznější,“ vysvětluje v komentáři k výsledkům testu profesorka Jana Hajšlová z VŠCHT. I proto podle ní Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) usiluje o to, aby se v případě pesticidů hodnotilo kumulativní riziko.
Konvenční jablka z obchodů a trhů tedy ani není příliš vhodné podávat dětem. Vzhledem ke své velikosti totiž dětský organizmus přijme stravou nepoměrně více pesticidů než ten dospělý. I proto musí ovoce a zelenina, ze kterých se vyrábějí dětské příkrmy, splňovat stejně přísné podmínky jako bioovoce a biozelenina. Konvenční jablka v obchodech je nesplňují a není důvod se domnívat, že jiné ovoce a zelenina je na tom jinak.
Jablka v biokvalitě a bez pesticidů je možné koupit v prodejnách Country Life. Koneckonců jedno z testovaných biojablek bylo zakoupeno právě v naší prodejně, vypěstoval jej ekozemědělec Ondřej Kučera.